Sex a fyzický výkon

Sex a fyzický výkon

Domněnky, že sex před soutěží může mít negativní dopad na výkon, se ať už právem, či neprávem drží po celá desetiletí. No spíše už od antického Řecka a Říma. V dávných dobách byla abstinence považována za nejlepší metodu k zajištění sportovního výkonu a spojení mezi tělem a duchem. Věřili, že sexuální frustrace vede ke zvýšené agresi a také, že ejakulace odvádí testosteron z těla pryč, snižuje agresivitu a svalovou sílu. Dokonce i legenda boxu Muhammad Ali se údajně týdny před zápasem zdržel sexu. Mezi trenéry kolektivních sportů je často nepsaným pravidlem, že by se jejich hráči měli před velkými soutěžemi zdržet pohlavního styku. Já si dokonce pamatuji bizarní situaci, kdy náš trenér (lední hokej) na jednom z tréninku uviděl přítelkyni mého spoluhráče sedět schovanou na tribuně a přerušil trénink, dokud neopustila zimní stadion. Doprovodil to slovy, ať se ani neopovažuje se s ní den před utkáním vidět. Existují však jiní sportovci, kteří před sportovními událostmi věří v benefit sexuální aktivity. Bývalá brazilská fotbalová hvězda Ronaldo doporučuje mít „pasivní“ sex večer před zápasem, abyste se uvolnili. 

Ale co na to říká věda?

"Sex před maratonem vás zrychlí."

…to si alespoň myslí vědci z Oxfordské univerzity. V jedné studii zkoumali po závodě 2000 účastníků londýnského maratonu. Zjistili, že ti běžci, kteří byli předchozí noc sexuálně aktivní, byli v průměru o 5 minut rychlejší než ti, kteří se zdrželi večerních hrátek. Zajímalo by mě, zda byla zohledněna i “kvalita a délka” sexuálního tréninku?! 

 

"Sex večer před soutěží neomezuje výkon."

Tommy Boone, PhD, člen americké společnosti fyziologů, publikoval studii porovnávající výkon mužů na běžeckém pásu. Studie zjistila, že mezi běžci, kteří byli sexuálně aktivní předchozí noc (12 hodin před testem) a těmi, kteří byli bez, nebyl žádný významný rozdíl ve výkonnosti. Ke stejnému závěru došli Samantha McGlone, olympijská triatlonistka, a Dr. Ian Shrier, bývalý prezident kanadské akademie sportů.

 

"Sex dvě hodiny před cvičením může mít negativní dopad na výkon."

A už je to tady. První drápek, kdy by srdíčko našeho trenéra (a nejen jeho) zaplesalo. Skupina vědců ze Ženevy testovala 16 špičkových sportovců z různých disciplín s přesným plánem tréninku a sexuální aktivity. Účastníci testu absolvovali maximálně stupňovaný zátěžový test na cykloergometru dvě hodiny po pohlavním styku. Stejný test byl opakován další den, ale tentokrát bez ranního koitu. Studie ukázala, že fotbalisté a běžci na lyžích vykazovali snížený výkon a zotavení trvalo déle než obvykle. Studie provedená Univerzitou v Kolíně nad Rýnem přinesla podobné výsledky. Sportovci ze silových a rychlostních sportů vykazovali sníženou výkonnost. Nejpravděpodobnější příčinou je nižší hladina testosteronu u mužů po sexu a z toho vyplývající snížení agresivity. Studie však neprokázala žádný negativní vliv na výkonnost vytrvalostních sportovců.

Sečteno a podtrženo:

Existují důkazy, které naznačují, že sex krátce (méně než 2 hodiny) před soutěží může mít negativní dopad na výkon v bojových, rychlostních a silových sportech – alespoň u mužů. Na druhé straně ženy produkují během sexu více testosteronu, což by mohlo zvýšit výkon ve sportech jeden na jednoho. U vytrvalostních sportů nebyl zjištěn žádný negativní vliv na výkon. Dá se tedy říci, že sex večer před soutěží obecně neomezuje sportovní výkon.

Takže až budete mít další závody či utkání, nebojte se naplánovat si romantický večer ve dvou. Sex může být dokonce velkou pomocí pro sportovce, kteří mají problém se spánkem večer před soutěží kvůli nervozitě. Při sexu vaše tělo uvolňuje endorfiny, které vám pomohou relaxovat a lépe spát.

coach
Autor článku:Filip Raptopulos

Je potomkem řeckých bohů. Vyrůstal v rázovitém kraji, kde uhelné lišky dávají dobrou noc. S TRX a funkčním tréninkem začal již při studiích na FTK UP v Olomouci. Hrál závodně hokej za Třinec, i když na to teda moc nevypadá. Cesta pohybu a hry je jeho vášeň. Proto tím v současné době „drtí“ ženskou hokejovou reprezentaci a další sportovce (tenisty, hokejisty a další). Má rád pracovitost, smysluplnost a vášeň ve sportu. Jo a co se sportu týče, tak mu prý jde všechno!!! EGO však dávno rozpustil!!! Rád sdílí a rád naslouchá 🙂