Raná specializace dětí ve sportu

Terminus technikus, zakleté slovo nebo zaklínadlo fitness aneb RANÁ SPECIALIZACE DĚTÍ. Asi neexistuje článek, který by podporoval ranou specializaci dětí a obzvláště pak v dnešní době, kdy podle výzkumů mají děti pohybu málo. Víte, že nechceme být rebelové bez příčiny, ale nejsme ovce a proto čtěte dál a dozvíte se proč nemusí být raná specializace problém a ba naopak může být ku prospěchu dětí a jejich sportovnímu rozvoji.

O negativech brzké specializace toho bylo napsáno a řečeno už spoustu, většina velkých sportovních klubů více začíná specializaci na daný sport řešit a jedním z řešení je například zrušení některých mládežnických kategorií, jako například v poslední době Bayern Mnichov (https://bit.ly/2xZoc0q), který zrušil 2 mládežnické kategorie, aby děti mohly déle růst v pohybově přirozenějším prostředí, byly zdravější  a nebyly stahovány z menších klubů.

Tato cesta má svá pozitiva a myšlenka je velmi líbivá. Když to udělal Bayern, tak to přece můžou udělat i další kluby. A taky, že jo. Nicméně je tady i druhá strana mince a to například “elitní komando” z Manchesteru City (https://bit.ly/3dM0rs5), kdy chlapcům v týmu není více než 5let.

Klasická česká povaha si na vše udělá hned názor a troufám si říct, že by drtivá většina byla na straně Bayernu a “ukřižovala” trenéry z City. To už nechám na Vás. Ať tak či tak, na obou se dá najít pozitivum i negativum a o přesném vedení tréninků v jednotlivých klubech toho víme velmi málo.

K jádru věci. Problémem není specializace ale to, že dítě nedělá nic navíc a jiného. Chápete?

Negativa rané specializace jednoznačně jsou:

1 Dítě dělá jen jeden pohyb (sport)

2 Fyzické následky (např. tenis – extrémní jednostranná zátěž na pohybový systém)

3 Psychické následky (sebedůvěra ve hře, jiné aktivity podporují lepší vnímání své osobnosti,...)

4 Negativní je však i hypokineze (nedostatek pohybu i když mám 3x týdně trénink)

5 Vyhoření v brzkém věku (všeho jsem dosáhl již v dětství a nemám další motivaci dál trénovat)

O každém ze jmenovaných negativních důsledků bychom mohli hovořit dlouho a věřím, že je nám to všem jasné. Ale kámen úrazu není, že dítě dělá naplno 3x-4x týdně hokej a “svět se mu točí kolem hokeje”, ale to, že k tomu hokeji nezkouší i jiné aktivity ve volném čase.

Teď se na mě budou možná někteří zlobit, že už děti nemají moc volného času, ale já se tady bavím o 1x týdně fotbálek s klukama na hřišti, o 5x týdně 30 minut základní gymnastické rozcvičky, o každodenním žonglování se třemi míčky apod. V tento moment můžou děti opravdu dělat jen jeden sport (chcete-li specializovat se) a díky spontánnímu pohybu raná specializace nebude mít tak negativní následky. Možností je totiž spousty. Pro představu WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje pro děti ve věku 3-6 let min. 1 hod spontánního pohybu denně a pro děti ve věku 7 – 18 let taktéž min. 1 hod denně ale už s důrazem i na jiné například silové aktivity (více zde: http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0020/101684/E90191.pdf ).

Nejde také o to, strčit dítě do dalšího sportovního kroužku, tím se problém úplně nevyřeší, protože je to organizovaná činnost a i když to dopady rané specializace může zmírnit, tak benefity jsou určitě větší ve spontánním pohybu a multisportovním vyžití. Tudíž zde rodina hraje velmi důležitou roli a může velmi efektivně pomoci aktivní účast táty a mámy, kdy doma nebo venku s dětmi vymyslí různé aktivity a pohybové hry.

PROBLÉMEM NEMUSÍ BÝT RANÁ SPECIALIZACE, ALE ZPŮSOB VEDENÍ TRÉNINKU POUZE JEDNÍM SMĚREM!

Raná specializace má také velká pozitiva pokud se jedná o kombinaci s jinými aktivitami, například proces učení je kvalitnější a dítě si také vytváří lásku k danému sportu.

Není špatně hodně cvičit a trénovat, věnovat se sportu naplno. Vedení a trénink však musí být promyšlený, pestrý a progresivní.

Problematiku kondičního tréninku probíráme velmi dopodrobna na všech našich školeních KONDIČNÍ TRENÉR DĚTÍ A MLÁDEŽE, na která se můžete zaregistrovat, ať už jste profesionální trenér nebo aktivní rodič, který chce se svým malým sportovcem/sportovkyní trávit volný čas pohybem a zábavou.

coach
Autor článku:Filip Raptopulos

Je potomkem řeckých bohů. Vyrůstal v rázovitém kraji, kde uhelné lišky dávají dobrou noc. S TRX a funkčním tréninkem začal již při studiích na FTK UP v Olomouci. Hrál závodně hokej za Třinec, i když na to teda moc nevypadá. Cesta pohybu a hry je jeho vášeň. Proto tím v současné době „drtí“ ženskou hokejovou reprezentaci a další sportovce (tenisty, hokejisty a další). Má rád pracovitost, smysluplnost a vášeň ve sportu. Jo a co se sportu týče, tak mu prý jde všechno!!! EGO však dávno rozpustil!!! Rád sdílí a rád naslouchá 🙂