Není důležité s čím cvičíme, ale jak cvičíme

V dnešním videu si trochu zacvičíme s pomůckami, používanými ve funkčním tréninku. Vnímání pohybu bude stejné jako u zdravotního cvičení na bolavá záda, nebo třeba u tréninku zaměřeného na sílu. Motorika a vrozené hybné souhry jsou stále stejné, různé cíle cvičení  se tedy u nás liší jen jinou intenzitou, zátěží a výběrem cviků. Člověk má centrální nervovou soustavou předurčena kineziologická pravidla a ta se nedají změnit. Můžeme je pouze zasunout někam hodně daleko do nějaké temné uličky a nevyužívat je, což také většinou zvesela děláme, někdo méně, někdo více.

Přirozené vzorce pohybu jsou ale neustále připraveny na znovuobjevení a můžeme je kdykoliv spustit. Je jen třeba vědět jak a čím se tak stane.
Pokud to víme, začnou se dít s naším tělem neuvěřitelná kouzla, o kterých jsme ani neměli tušení.

Je úplně jedno, jestli držíme v ruce Kettlebells, činku, jsme zavěšeni v TRX a nebo používáme jen své vlastní tělo. Žádná funkční pomůcka neudělá z našeho snažení pohyb, který se dá označit za funkční, stejně jako fyziologické souhry můžeme spustit i na stroji v posilovně.

TIP pro vás

Pokud se chcete dozvědět mnohem více, tak navštivte náš velký kurz Certifikace osobního trenéra, který je celý založen na principech vývojové kineziologie.

Školení Kineziologie v praxi je navazující na školení Vývojová kineziologie.

Neexistují špatné cviky, nebo lepší, či horší pomůcky, je jen ideální, nebo nevhodné provedení.

coach
Autor článku:Václav Rázl

Certifikáty počítá na desítky, celá léta se věnoval vrcholovému sportu a fitness. Postupně našel cestu k podstatě pohybu – ve vývojové kineziologii. Do fitness unikátním způsobem aplikuje to, s čím běžně zacházejí špičkoví fyzioterapeuti. Ještě pořád věříte, že CORE, nebo-li střed těla je v oblasti břišních svalů? Nejvyšší čas se s Vaškem seznámit.