Kurz Osobní trenér: Příběh trenérky Katty. Fitness jako cesta

Život někdy nachystá velké zkoušky a překážky, ale pak jednoho dne přijde světýlko, které se dá následovat. Pro Katku Klosovou byl takovým „světýlkem“ nápad stát se ve svých sedmačtyřiceti letech fitness instruktorkou. Certifikovaný kurz Osobní trenér ve 3DFA zvládla na jedničku.

Sympatická Katty žije a podniká v Prostějově. V současnosti je jedním z trenérů fitness studia „TRX bez hranic“ a členem Spartan Race – SRTG Prostějov. Svým klientkám a klientům dokáže nejen poradit se cvičením, ale i rozdat dobrou náladu a energii.

Jak jste se o certifikovaném kurzu Osobní trenér ve 3DFA dozvěděla? Co vás přimělo se zaregistrovat a pokusit se získat živnostenský list?

 

Na myšlenku o absolvování kurzu Osobního trenéra mě přivedla moje kamarádka a zároveň trenérka Pett Stryková, která jako první poznala, že mám v sobě dostatek energie a fyzických schopností, abych to zvládla. I když jsem se začala věnovat cvičení na TRX docela nedávno, věděla jsem již po dvou měsících intenzivního tréninku, že mě to neskutečně baví a sama na sobě jsem viděla obrovský posun dopředu. Po nějakém čase jsem začala přemýšlet o tom, proč to nezkusit jako trenér. Poslední a definitivní nakopnutí přišlo opět od mé lektorky, když mi doporučila kurz Osobního trenéra u 3DFA s tím, že ona už řadu kurzů u 3DFA absolvovala, a všechny pro ni byly obrovským přínosem. Přiznám se, že jsem vůbec netušila, do čeho jdu a co mě čeká, ale i tak jsem se do Prahy těšila.

Kurz je několikatýdenní, probíhá vždy o víkendu ob čtrnáct dní. Jak vám bylo první neděli večer?

 

Po prvním víkendovém kurzu v 3DFA jsem měla v hlavě takový zmatek z té spousty informací, které jsme za ty dva dny spíš nepobrali, než pobrali, až jsem si říkala, jestli jsem tady vůbec správně. Jestli je to opravdu to, co jsem chtěla… Všechno pro mě bylo nové a jiné. Ale ta atmosféra, skvělí lektoři a úžasní lidé, kteří na tom byli určitě stejně bledě jako já po těch prvních hodinách, mě tak bavili, že jsem si řekla: „To dám!“

Jak se lišil přístup jednotlivých lektorů? Vašek Rázl, Kuba Wurzel i Robert Chott jsou každý jiný.

 

Všichni lektoři byli skvělí. Každý z nich k nám přistupoval jinak a snažili se nám jemnou formou „nalít“ do hlav co nejvíc informací tak, abychom je pochopili. Přestože je to podle mě stálo hodně sil a nervů, měli s námi se všemi trpělivost.

Každý z nich vedl svoje hodiny školení s profesionálním přístupem a spoustou pozitivní energie, takže jsem se na nový víkend s nimi vždycky těšila. Chtěla bych říct, a určitě nemluvím jen za sebe, že na konci kurzu jsme se neloučili jako lektoři a žáci, ale jako kamarádi…

Tsuna-mi informací Vás neodradila?

 

Ze začátku mi to přišlo šílené. Moc informací a údajů, o kterých jsem si myslela, že není možné se v tak krátkém časové úseku naučit a hlavně pochopit.

Nevěděla jsem, jak mi taková spousta teorie bude užitečná v praxi. Ale asi po třetím nebo čtvrtém víkendu, kdy nám byly některé věci neustále omílány dokola tak, abychom je měli zažité, se to najednou propojilo. V tom okamžiku jsem pochopila, že jedno bez druhého nemůže fungovat. Ta spousta informací se slila v jeden celek. Najednou všechno dávalo smysl a já se v tom našla.

Od toho okamžiku jsem věděla, že budu studovat dál, abych se zdokonalovala v tom, co chci dělat. Díky kurzu jsem se na cvičení jako takové začala dívat zcela jinýma očima. Uvědomila jsem si, že i u obyčejného cviku, jakým je například dřep, je spousta možností, jak ho zacvičit špatně. A to je jen jeden příklad z mnoha.

 

Domů jste si odnesla certifikát, na základě kurzu je možné získat živnostenský list. Jaký to byl pocit?

 

Získaný certifikát? Samozřejmě nádherný pocit, že teď už to mám černé na bílém, vlastně černé na žlutém. Ale neřekla bych, že ten pocit plynul z toho, že držím v ruce orazítkovanou žlutou A4. Pro mě to bylo spíše takové potvrzení, že jsem udělala ve svém životě za pouhý jeden rok opravdu obrovskou změnu a ten první a nejdůležitější krok jsem úspěšně zvládla. Před rokem by mě nikdy nenapadlo, co vše je možné během pár měsíců dokázat.

Vím, že někomu to třeba nemusí přijít až tak důležité, ale pro mě je to docela zásadní a musím říct, že jsem na sebe i trochu pyšná. Ale jen trochu, ať to s tou chválou nepřeženu.


 

Dá se definovat, co pro vás znamená pohyb?

 

Sport mě provázel celým životem. Vyrůstala jsem v hokejové rodině a asi bych si neodpustila, kdybych se nezmínila o svém tátovi, který byl profesionálním hokejistou (Kateřina je rozená Machačová, pozn. aut.). Asi jablko nepadlo daleko od stromu, i když profi sportovec jsem nikdy nebyla. Byl to táta, kdo mě vedl k tomu, že sport v životě je nesmírně důležitý. A tak mě učil: tenis, lyže, atletika, gymnastika, krasobruslení… Podporoval mě ve všech mých aktivitách. Právě od něj jsem se naučila, že každému sportovnímu výkonu předchází tvrdý trénink, pevná vůle a ctižádost.  Takže vlastně celý můj život byl o sportu, i když ne na profesionální úrovni, ale to vlastně není vůbec důležité. Důležitý je pohyb jako takový, v jakékoliv podobě a formě.

 

Celý kurz byl pro mne jako pro úplného začátečníka vlastně jakousi startovní metou, na kterou jsem se postavila a po třech měsících z ní snad i zdárně odstartovala. TRX a fitness je moje cesta, kterou bych se chtěla a budu dále ubírat…

Box. O Katty…

  • Katka Klosová, roz. Machačová, 48 let, vdaná, žije a podniká v Prostějově.
  • V současnosti je jedním z trenérů fitness studia „ TRX bez hranic“ a členem Spartan Race – SRTG Prostějov.

Čtěte dál: Osobní trenér a jeho desatero: Kolil bodů splňujete?