Angličák

Cvik, který vzbuzuje vášeň nejen mezi cvičenci, ale také mezi trenéry. Cvik, který někteří milují a trénink bez něj je “nuda v Brně” a druzí se mu vyhýbají obloukem. A dokonce jsou i tací, kteří o něm říkají, že je to fitness “bullshit”. Pojďme si na něj trošku posvítit a podívat se z více úhlů pohledu.

 

Bylo nebylo…

Royal Huddleston Burpee byl newyorským fyziologem, který vytáhl angličáky na světlo světa, avšak v jiné podobě než je známe teď. Jeho doporučené provedení mělo pouze 4 fáze (chyběl klik) a také doporučoval maximálně 4 opakování v rámci testu fyzické kondice.

A tady nám nastává první problém. Pan “Angličák” používal burpee jako cvik pro testování obyčejných lidí. Před 2. sv. válkou však americká armáda zařadila angličáky do svých testových baterií na čas a taky “za trest”. Navíc ještě přidala leh na zem hrudníkem. Minuta, dvě minuty, 30 opakování, 60 opakování a pojďme udělat i 100, když přijde na věc. Od té chvíle se burpee vymkl kontrole, díky čemuž se také stal fenoménem, který budí tolik vášní. Jenže ten cvik samožný za to nemůže. Je to celé o tom, udělat ho technicky správně. Pojďme se na to podívat.

Správné provedení je základ.

Jde to? Jde udělat angličáky dobře i s běžnými klienty? Za nás ANO. Jen musíte mít všech pět pohromadě a nebát se. Když si jednotlivé fáze burpee rozdělíme, tak dostaneme jednoduché pozice, resp. pohyby. 

 

  1. Ze stoje do dřepu
  2. Z dřepu do prkna
  3. Z prkna do dřepu
  4. Z dřepu do stoje

 

Tohle že je bullshit? Tohle nejde udělat správně? Ale no tak. Tohle je základ, který vás na osobním tréninku naučíme. Máme v kapse spousty progresí i regresí, jak na to. Chcete je vidět? Tak můžete kouknout i na náš online webinář FITNESS HRŮZY

 

Jednu obměnu Vám přece jen poodkryjeme. Je to verze s plyoboxem. Klienti při této verzi lépe kontrolují napřímení páteře a i s horší mobilitou kyčlí dokážou udělat kvalitní pohyb. A skvěle docílíme toho, k čemu byl burpee stvořen – ke kondičnímu testování. Dokážeme klienty “zmáčknout” v intenzitě a uděláme je silnější, hbitější, rychlejší a odolnější, Vyzkoušejte a nebojte se citlivě a rozumně zařadit angličáky do tréninku.

Zazvonil zvonec…

Závěrem bychom rádi naše pocity opřeli o jednoduchá fakta. Trenér nemusí být “Ajnštajn”, aby si uvědomil, že ďábel je v detailu. Burpee není hloupý nebo špatný cvik. Jsou tací, kteří jej zavrhli kvůli přetěžování páteře v pozici prkna. Ti stejní cvičí se železem (KB nebo velkou osou) tak, že ve stoji je jejich tělo v pozici luku. Jednoduchá biomechanika tady říká, že při špatném nastavení páteře a zvedání břemene může být tlak na meziobratlové ploténky až 10násobkem zvedané zátěže! Tedy, když budu tímto způsobem zvedat KB o hmotnosti 12kg, tak na ploténky působí “svěrák” o síle 120kg. Máme počítat dál? Netřeba. Tito siláci si tu páteř huntují daleko více než při burpee, kde cvičíte pouze s vlastním tělem a dá se to jednoduše a dobře naučit. S napřímením páteře a se zachováním síly, stability a mobility. Dále je burpee změnami pozice těla a zapojením svalů a kloubů skoro až nenahraditelný v kondiční složce tréninku. Je málo cviků, kde máte najednou prkno, dřep (resp. i krok), předklon, tlak a výskok. Tady se opravdu ukáže v jaké jste kondici. Ale pamatujte na zdravý pohyb. 

 

#nebudmeovce a udělejme na tréninku pár angličáků zdravě a hravě a taky s kapkou potu na čele a s úsměvem na rtu.

coach
Autor článku:Filip Raptopulos

Je potomkem řeckých bohů. Vyrůstal v rázovitém kraji, kde uhelné lišky dávají dobrou noc. S TRX a funkčním tréninkem začal již při studiích na FTK UP v Olomouci. Hrál závodně hokej za Třinec, i když na to teda moc nevypadá. Cesta pohybu a hry je jeho vášeň. Proto tím v současné době „drtí“ ženskou hokejovou reprezentaci a další sportovce (tenisty, hokejisty a další). Má rád pracovitost, smysluplnost a vášeň ve sportu. Jo a co se sportu týče, tak mu prý jde všechno!!! EGO však dávno rozpustil!!! Rád sdílí a rád naslouchá 🙂